BIOrę - SKLEP ZERO WASTE W POZNANIU

Only taste, zero waste, czyli BIOrę sprawy w swoje ręce. A Ty?

Czy wiesz, że co minutę kupujemy na świecie około miliona plastikowych butelek? Tak wynika z obliczeń przeprowadzonych przez The Guardian. Najgorsze, że liczba ta ciągle rośnie. Za kilka lat zużycie tego rodzaju opakowań ma być o 20% wyższe. W ten sposób powodujemy masowe zaśmiecanie naszej planety. Przewiduje się wręcz, że w 2050 roku w naszych morzach będzie pływało więcej odpadów niż ryb.

Czy wiesz, że statystycznie każdy Polak zużywa 400 plastikowych toreb rocznie? Na świecie już czterdzieści krajów zdecydowało się zakazać lub opodatkować tzw. „jednorazówki”, ale w Polsce opłata recyklingowa ma wejść dopiero w przyszłym roku. Jedna plastikowa torba rozkłada się 400 lat, co sprawia, że Ziemię zalewa fala plastikowych odpadów.

Czy wiesz, że w ciągu jednego dnia sami tylko Amerykanie zużywają 500 milionów plastikowych słomek? Tylko niewielka część z nich jest recyklingowana. Większość trafia do oceanów, przez co staje się zagrożeniem dla pływających w nich zwierząt. Niestety mimo pojawiających się akcji, takich jak #refusethestraw, drinki ze słomkami nadal wydają się ciekawsze i bardziej glamour. 

Czy wiesz, że między Kalifornią a Hawajami unosi się 3,5 miliona ton plastiku? Bo to właśnie tam, w północnej części Oceanu Spokojnego znajduje się Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, nazywana też plastikową zupą. A najgorsze, że aż 90% materiałów, które ją tworzą nie ulega pełnemu rozkładowi lecz rozpada się w pył. Rocznie plastikowa zupa karmi i zabija ponad milion ptaków oraz około 100 tysięcy ssaków. 

Czy wiesz, że do 2 sierpnia zużyliśmy tyle zasobów naturalnych, ile Ziemia jest w stanie wytworzyć przez cały rok? Ta data, co roku wypada kiedy indziej i nazywana jest Dniem Długu Ekologicznego. W tym roku pobiliśmy rekord, bijąc 2016 rok o sześć dni. Ponoć w 2030 roku mamy świętować pod koniec czerwca...

Czyli już wiesz. My też, dlatego w BIOrę działamy w duchu zero waste. 

Ideę tę zapoczątkowała Bea Johnson, a jej prężną popularyzatorką jest Lauren Singer. Jak zauważa ta druga, po podjęciu decyzji o zrezygnowaniu z plastiku, najbardziej zaskoczyła ją jego powszechność. A trudności pojawiają się już po przebudzeniu i wejściu do łazienki. To samo zauważymy podczas przygotowywania posiłków. Szczoteczka, pasta, soczewki kontaktowe, ser, warzywa i woda – wszystko sprzedawane jest w plastikowych opakowaniach! Ich całkowite wyeliminowanie może być trudne. Ale już samo ograniczenie plastiku jest ogromną przysługą wyświadczoną środowisku i przyszłym pokoleniom. Dlatego w BIOrę produkty świetnej jakości, z ekologicznymi certyfikatami lub od sprawdzonych dostawców sprzedajemy na wagę, bez opakowania, a bycie eko nagle staje się łatwe i... pyszne!

W BIOrę wiemy, że świadomość ekologiczna to przekonanie do drobnych zmian – zabieranie wody w szklanej butelce z domu, a nie kupowanie w plastiku po drodze do pracy/szkoły, wymiana jednorazówki na torbę materiałową, zastąpienie plastikowej słomki taką z nierdzewnej stali. Wyrobienie w sobie takich nawyków nie jest trudne, a najlepiej jeśli edukację ekologiczną rozpocznie się już od dziecka. Dzieciaki bardzo chętnie wkręcają się w misję ratowania świata. Bo odmówienie plastikowej słomki to przecież prawdziwa super-moc! 

W BIOrę cenimy rzeczy. Dlatego stawiamy na jakość. Galopująca konsumpcja stara się nas przekonać, że kupowanie, kolekcjonowanie i uaktualnianie to wymóg czasów. Nie zgadzamy się na to. Dobre materiały, fachowe wykonanie i dbałość o detale pozwalają cieszyć się przedmiotami dużo dłużej i nie produkować zbędnych odpadów.

BIOrę to sklep z misją, która spełnia się mimochodem. To miejsce dla ortodoksyjnych ekologów oraz dla każdego z Twoich sąsiadów. To po prostu sklep z doskonałą żywnością i świetnym jakościowo asortymentem, który przy okazji... nie śmieci.